کتاب وکتابداری
كتاب، دروازه اى به سوى جهان گسترده‏ ى دانش و معرفت است.(مقام معظم رهبری) 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
]میزان رضایت شماازوبلاگ چقدراست؟


مکان مناسب برای مطالعه بایددارای شرایط زیرباشد:
1. فضای مكان مطالعه خالی از چیزهایی جلب توجه كننده و دلربا و جذاب باشد.
باید مكان مطالعه درعین پاكیزگی، سادگی و ... بدون پیرایه و آراستگی باشد. گاه دانشجویان از در و دیوار اتاق خود همه چیز می آویزند، در گوشه ای بیتی از دو بیتیهای باباطاهر، در جای دیگر، شعر حافظ و در روبه رو،‌ تصویری از فلان نقاش یا فلان خوشنویس آویخته شده است. او می خواهد با این عمل به زیبایی ظاهر اتاق خود برسد، غافل از اینكه این عمل بر تمركز حواس او زیان وارد می كند و یكسره زحمات او را بر باد می دهد. آویختن لوستر از سقف، رنگهای تند در و دیوار و پنجره و ... در محل مطالعه نیز همین اثر نامطلوب را داراست.
پس دانشجو در عین حالی كه باید در نظافت اتاق خود كوشا باشد، نباید در فكر آرایش محل مطالعه باشد. گذشته از این، خود ساده زیستی و رعایت زی مقدس دانشجویی و حفظ تقدس نور دانش، به ویژه در دانشهای اسلامی و انسانی همه موانعی بر سر راه دانشجوست كه مبادا فریفته این آراستگی های ظاهری گردد كه زشتیهای درون را در پی خواهد داشت.
2. دانشجو سعی كند كه وسایل مشغول كننده و صوتی تصویری و دیگر لوازم را از مقابل خود بردارد. وقتی كه به اتاق مطالعه یك دانشجو می روی، گاه می بینی كه روی میزش همه چیز هست، رادیوی روشن، چراغ مطالعه، نامه های دوستان، عكس رفقا، قلمهای رنگارنگ و كتابهای مختلف باموضوعات متفاوت. بی شك و همه این امور توجه اهل علم را به خود جلب می كند، خوب است كه میز مطالعه بسیار ساده و خالی از این اشیا باشد. حتی الامكان بكوشد كه در برابرش جز ضروریات چیزی نباشد؛ زیرا ویژگی انسان چنین است كه هر چه دیده می بیند دل را هم به آن مشغول می كند. البته غالب این مشكلات در اتاق شخص است و در كتابخانه های عمومی، محیط مطالعه مناسب و خالی از این مسائل است.

3. دانشجو باید جای مطالعه خود را دور از سر و صدا و شلوغی انتخاب كند. منزلی كه در كنار یك آهنگری است، اتاقی كه در جنب اتوبان و یا چهل و پنج متری است و دائماً صدای گوش خراش ماشینهای سنگین به گوش می رسد؛ جایی كه در همسایگی مدرسه می باشد، محلی كه آكنده از بچه های شلوغ است و ... جاهای خوبی برای مطالعه نیستند. 
اگر بتواند كه جای آرام و ساكتی را برای مطالعه برگزیند چنین كند و اگر نه به كتابخانه ها پناه ببرد، زیرا در چنین جاهای پر سر و صدا به ویژه برای آنكه از تمركز حواس و اراده برخوردار است، مطالعه ثمری جز خستگی جسم و روح ندارد. 
4. درجه حرارت محل مطالعه، معتدل باشد. هوای گرم و نیز هوای بسیار سرد، تمركز و دقت را از دانشجو می ستاند و بیش از آنكه در فكر یادگیری باشد، در انتظار تمام شدن كتاب است تا از این شكنجه خلاص شود و عرق نریزد یا یخ نزند. البته امروزه این مشكلات غالباً منتفی است ولی گذشته از افرادی كه با اراده قوی بر این همه مشكلات چیره شده اند و عشق به علاقه و مطالعه بر همه این موانع غلبه كرده، افرادی نیز هستند كه این عوامل، وقت آنها را به بیهودگی گذرانده و سودی از مطالعه نبرده اند. در هر حال هوای مطالعه باید معتدل باشد، اگر ممكن است بالاتر از 25 درجه و كمتر از 7 درجه نباشد. غالباً صبحگاهان شرایط كامل را برای مطالعه مفید فراهم می كند. 
5. اگر محل مطالعه از نور مناسب برخوردار باشد، دانشجو را در لذت بردن از درك مطالعه و عدم خستگی چشم یاری می دهد. نور باید كافی باشد، نه كم و نه زیاد. اگر در اتاق شما چند لامپ هست جز یكی همه را خاموش كنید و اگر تنها یك لامپ 60 روشن است سعی كنید كه لامپ قوی تری روشن نمایید. نور نامناسب، گذشته از آنكه باعث اختلال حواس و عدم تمركز درست بر روی درس و نهایتاً عدم درك صحیح موضوع مطالعه می شود، بر چشم خواننده اثر منفی می نهد و ای بسا او را به ضعف چشم مبتلا نماید. 
جهت تابش نور، بهتر است از بالا و یا سمت چپ (اگر چپ دست نیستید والا از سمت راست) باشد. نور كافی برای راحتی چشم و مطالعه مفید، ضروری است. 
اغلب چراغهای مطالعه برای چشم و نیز برای مطالعه زیانبارند. خوب است كه از چراغهای مطالعه استفاده نگردد، مگر آنكه نور آن مناسب و فاصله آن با صفحه زیاد باشد. در هر حال توصیه می شود كه نور از سقف و از اطراف بتابد و نور اتاق یكنواخت باشد. 
اگر دانشجو بتواند كه در صبح و عصر مطالعه كند و از نور طبیعی بهره ببرد بهتر است. 
6. پیش از مطالعه، تمام لوازم مطالعه را كه با رشته و موضوع مطالعه شما سازگار است آماده كنید تا در وسط مطالعه به پا نخیزید و به دنبال آنها نگردید، زیرا این عمل شما به تمركز حواس و بهره گیری از مطالعه و رشته افكار شما زیان می رساند. 
اگر مشغول مطالعه ریاضی هستید باید در كنار شما خودكار، مداد، مداد پاك كن، مداد تراش، خط كش، پرگار، گونیا، دفتر و كاغذ و ... كه در كار ریاضی و هندسه به كار گرفته می شوند مهیا باشد. مطالعات دیگر هم به همین ترتیب. 
7. مكان مطالعه نباید خفه، مرطوب و بدبو باشد. پیش از مطالعه پنجره یا در اتاق را باز كنید تا هوا به اندازه كافی وارد شود و نیز اگر اتاق، مرطوب یا بد بوست در رفع آن بكوشید تا در هنگام مطالعه، توجه شما را چیز دیگر جلب نكند و بتوانید با تمركز حواس مطالعه كنید. 
8. در نوع نشستن خود دقت كنید. اگر روی زمین می نشینید، تا و خم نشوید كه آن امر به مرور زمان به زیان جسم شماست، در چنین حالتی راست بنشینید و سعی كنید كه متكا،‌ بالشت، میز كوچك و یا ... را زیر كتاب بگذارید تا از زمین فاصله داشته باشد و لازم نباشد كه شما آنگونه خم شوید و سلامتی خود را به مخاطره اندازید نیز مجبور نشوید كه حرمت كتاب را نگاه ندارید و بر روی زمین دراز بكشید. اگر در پشت میز خود و بر روی صندلی هستید، بر روی آن پشت خود را راست نگاه دارید. زاویه دید و فاصله چشم خود را با كتاب منظم نمایید. 
9. بكوشید كه در وقت مطالعه، جای شما نرم و گرم و یا خیلی خشن نباشد، با مطالعه، به نوار گوش نكنید و در شب از دراز كشیدن و تكیه دادن بپرهیزید، این امور ای بسا به خواب آلودگی و عدم توجه شما به درس و كتاب ختم شود. 
10. كتابخانه های عمومی، برای مطالعه جاهای مناسبی هستند و اگر بخواهیم مزایای آنها را برشماریم باید به وجود نُه مزیتی كه در بالا آمده بپردازیم؛ و این از آن روست كه از آغاز، مكان كتابخانه را مناسب برای مطالعه می سازند. اگر چه دارای معایبی نیز هستند مانند اینكه، برخی از آنها از اصول صحیح كتابخانه ای برخوردار نیستند.


[ یکشنبه 7 اردیبهشت 1393 ] [ 04:05 ب.ظ ] [ میثم حسینی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


باسلام این وبلاگ درسال 1392ایجادوهدف ازایجادآن خدمت به عزیزان وعلاقه مندان به کتاب وکتابداری است امیدوارم موفق وسربلندباشید.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

استخاره با قرآن
استخاره با قرآن

فال حافظ شیرازی
فال حافظ

فال انبیا
فال انبیا

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات